BEYPAZARI İPEKYOLU KONAĞI

Beylerin pazarı olan Beypazarı, tarihi ipekyolu üzerinde olmasından dolayı o yılların ticaret merkeziydi. Beypazarı’nda adından da anlaşılacağı gibi büyük pazarlar kurulur, alışveriş hep burada yapılırdı.

İstanbul’dan Mudurnu ve Göynük üzerinden Beypazarı, Beypazarı’ndan Bağdat ve en sonunda Çin’e kadar varan tarihi ipek yolu üzerinde deve kervanları ile ihracat yapılırdı. Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk milletvekillerinden olan Çayırlıoğlu’nun arkadaşı dedemizin babası Hasan Ağa iki oğlu ile beraber o yılların şartlarında otel işletmekteydi.

O zamanlar Han Konak deniyordu. 1320’li yıllardaki han konağımızın alt katlarında o zamanların binekleri olan develer, atlar, katırlar ve mekrepler kalır; üst katlarda ise misafirler istirahat eder, yemeklerini yer, konaklarlardı.Hayvanların nalları,nalbant dükkanlarımızda çakılırdı (şimdilerin oto lastikleri). Konakçılık 1320’li yıllarda Hasan Ağa ile başlayıp Mehmet Emin ve Hasan Hüseyin GÖBÜT ile devam etti.

Şimdilerde Kudret GÖBÜT ve iki oğlu Mehmet Emin ve Yüksel GÖBÜT olarak dedelerimizden almış olduğumuz bu bayrağı aynı heyecan aynı misafirperverlik ve aynı profesyonellik ile bizden sonraki kuşaklara en yükseklerde taşıyacağız.

Beypazarı’nın ilk ve tek yıldızlı konağı olan Beypazarı İpekyolu Konağı’nda siz misafirlerimizi ağırlamaktan onur duyuyoruz…

Call Now ButtonHemen Ara
WhatsApp chat