BEYPAZARI HAKKINDA

BEYPAZARI HAKKINDA

BEYPAZARI ÇARŞISI

Orta ve Batı Anadolu’nun en renkli pazarı olarak tabir edilen Beypazarı Çarşısı, 6 asırlık bir geçmişe ev sahipliği yapıyor. Bir dönem iç göçlerin neden olduğu ıssızlığı üzerinden atan Beypazarı Çarşısı, restorasyon çalışmalarının neticesinde şimdiki halini aldı.

Beypazarı Çarşısı, özellikle el sanatlarına düşkün olanların vazgeçilmez noktalarından biri. Bu anlamda aradığınız her şeyi bulabilmeniz mümkün Beypazarı Çarşısı’nda. 1884 yılında büyük bir yangının kül ettiği bu tarihi çarşı, uygun taş binalarla yeniden inşa edilerek pek çok faaliyet alanı kazandırdı Beypazarı’na.

Telkari işletmeciliğinden bakırcılığa, kalaycılıktan demirciliğe, dericilikten kunduracılığa, dokumacılıktan yorgancılığa, terzilikten marangozluğa, saraçlıktan semerciliğe kadar her türlü zanaat alanından bir şeyler bulabilmek mümkün. Hatta çarşının içerisinde bulunan sokakların isimleri, her türlü el işçiliği uzmanının yer edindiğini gösteriyor burada; Dikiciler Sokağı, Demirciler Sokağı, Kuyumcular Sokağı, Şadırvan Sokağı, Bedesten Sokak, Hanlar Önü gibi.

Eğer yolunuz Beypazarı’na düşerse, Beypazarı Çarşısını da mutlaka ziyaret edin. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.


 

İNÖZÜ VADİSİ

Ankara’nın çoğu ilçesini saran İnözü Vadisi, Beypazarı ilçesinden; Kıbrıscık, Nallıhan, Polatlı, Çamlıdere ve Güdül ilçelerine doğru uzanmaktadır.

İnözü Vadisi Beypazarı, doğal bir sit alanı olarak korunmaktadır ve içerisinde tesisler vardır. Geziniz sırasında tesislerde otururken bölgenin yöresel lezzetlerini tadabilirsiniz. Yerli ve yabancı turistlerin mutlaka uğradığı ve keşfe çıktığı doğal bir yer olma özelliğini koruyan bu yeri görünce; Anıtkabir’i Gölbaşı’nı, Gavur Kalesi’ni, Nallıhan Kuş Cenneti’ni de ziyaret edebilirsiniz.


 

HIDIRLIK TEPESİ

Ankara’nın görenleri etkileyen Beypazarı Hıdırlık Tepesi, sahip olduğu doğal manzarasıyla şehre gelen turistlerin ilk gezi duraklarından biri.

Beypazarı Hıdırlık Tepesi gibi, ülkemizde çok fazla Hıdırlık tepeleri görmek mümkün. Çoğu da Osmanlı döneminin izlerini taşır. Fakat bu bölgedeki Hıdırlık Tepesi’nin Hızır Aleyhisselam’la ilgili bir bağlantısı olduğu söylenir. Derler ki Hızır a.s. Allah’a yakın olmak istediğinde bu tepeye çıkar dua edermiş. Beypazarı Hıdırlık Tepesi, şehrin en yüksek noktası olup, günümüzde seyir terası olarak düzenlenmiştir.

Her yıl yapılan Beypazarı Uçurtma Şenliği burada gerçekleştirilmekte olup her gün ise onlar ziyaretçiye ev sahipliği yapmakta.

Call Now ButtonHemen Ara
WhatsApp chat